Szlaki turystyczne w Kościelisku i najbliższej okolicy.

Szlaki turystyczne w Kościelisku i najbliższej okolicy.

Poniżej przedstawiamy wybrane szlaki turystyczne z Kościeliska i okolicznych miejscowości w ciekawe miejsca w Tatrach.

  • Krótka wycieczka na Gubałówkę. Wyruszamy z Kościeliska ze skrzyżowania ulic Królewskiej i Budzówka i podążamy zielonym szlakiem - po drodze Butorowy Wierch 1160 m n.p.m. Docieramy do skrzyżowania szlaków pod Gubałówką i podążamy dalej szlakiem czerwonym na Gubałówkę 1120 m n.p.m. Cała wycieczka to około 1,5 godziny.
  • Dolina Chochołowska. Siwa Polana - schronisko na Polanie Chochołowskiej - wędrówka najdłuższą, tatrzańską doliną - Doliną Chochołowską - czas przejścia około 2 godzin. Dalej możemy podążać zielonym szlakiem w kierunku szczytów do punktu Pod Wałowcem (około 2,5 godziny) a stąd na tatrzańskie szczyty: Rakoń 1879 m n.p.m. (około 10 minut szlakiem zielonym) i Wałowiec 2064 m n.p.m. (około 0,5 godziny szlakiem niebieskim).
  • Dolina Kościeliska. Kiry – schronisko na Hali Ornak. Szlak wiedzie przez Dolinę Kościeliską, po drodze kilka jaskiń - Mylna, Mroźna, Raptawicka, Miętusia. Czas przejścia około 1,5 godziny, nie uwzględniając zwiedzania jaskiń. Po dotarciu do schroniska warto wybrać się czarnym szlakiem  na Smreczyński Staw - około 0,5 godziny w jedną stronę.
  • Dolina Kościeliska i Dolina Chochołowska. Jeśli nie macie wiele czasu, a chcecie zobaczyć obie doliny zapraszamy na wędrówkę, która rozpoczyna i kończy się w Kirach. Podążamy zielonym szlakiem Doliną Kościeliską w kierunku schroniska na Hali Ornak, stamtąd szlakiem żółtym przez Iwaniacką Przełęcz (1459 m n.p.m. - najwyższy punkt podczas wędrówki) do punktu Starorobociańska Dolina. Dalej podążamy szlakiem zielonym w dół Doliny Chochołowskiej do punktu Kiry - w którym rozpoczynaliśmy wycieczkę. Czas przejścia to około 6 godzin.
  • Nędzówka - Giewont. Wedrówkę rozpoczynamy w Nędzówce podążając szlakiem czerwonym do punktu widokowego Przysłop Miętusi. Stąd wędrujemy dalej czarnym szlakiem na Grzybowiec 1417 m n.p.m. i dalej pod Giewont (szlakiem czerwonym). Na Giewont (1895 m n.p.m.) prowadzi szlak niebieski. Na tę część wędrówki musimy zarezerwować około 4 godzin. Dalej możemy udać się szlakiem niebieskim do schroniska na Hali Kondratowej (około 40 minut) lub do Hotelu Górskiego PTTK Kalatówki (trochę ponad 2 godziny). Z Giewontu możemy również wrócić Doliną Małej Łąki (szlak żółty) przez Kondracką Przełęcz do punktu Gronik. Powrót zajmuje około 2,5 godziny. Na całą trasę Nędzówka - Giewont - Dolina Małej Łąki - Gronik musimy zarezerwować około 6,5-7 godzin.
  • Szlak czerwony na Morskie Oko. Spędzając urlop pod Tatrami warto również zobaczyć Morskie Oko. Z Kościeliska musimy podjechać do Palenicy Białczańskiej (duży parking) - stąd wyruszamy. Po drodze mijamy Wodogrzmoty Mickiewicza. Wędrówka do Morskiego Oka trwa około 2,5 godziny. Stąd możemy wędrować dalej - nawet na Rysy - trzeba to jednak robić z rozwagą - przy dobrych warunkach zajmuje to około 4 godzin w jedną stronę. Jeśli mamy czas i siły warto przejść czerwonym szlakiem dookoła Morskiego Oka - około 1 godziny. Do naszej wędrówki możemy dołożyć Dolinę Pięciu Stawów Polskich - szlak zielony z Morskiego Oka. Wędrówka czerwonym szlakiem w tę i z powrotem trwa około 4 godzin (+ 1 godzina na przejście dookoła Morskiego Oka). Jeśli wybierzemy wydłużoną wędrówkę przez schronisko w Dolinie Pięciu Stawów Polskich - wówczas wędrówka zajmie około 7 godzin i będzie bardziej urozmaicona.

Galeria

Lokalizacja

29 wyświetleń w 2024r.
Łącznie 6877 (od 2023r.)
serce Twoje ulubione obiekty 0